Tisková informace

Ministr dopravy musí učinit razantní kroky s ohledem na situaci mostu na Výtoni.

Číst více

Výluky na železnici výrazně omezují nákladní dopravu

Ačkoliv pozornost veřejnosti v případě výlukového provozu na železnici míří především směrem k osobní dopravě, neméně problémů tato omezení způsobují dopravě nákladní. V kombinaci s neustále se zvyšující cenou pohonných hmot a elektrické energie se tento problém stává pro dopravce likvidační. Je tedy třeba hledat vhodná a minimálně kompromisní řešení, která budou mít za úkol omezit dopady výluk na již tak výrazně vyčerpanou kapacitu železniční sítě.

Číst více

5. Konference ŽESNAD.CZ ve znamení diskuzí o přesunu zboží ze silnice na železnici

Ve Špindlerově Mlýně se ve čtvrtek 26. května uskutečnila již pátá největší konference československých nákladních železničních dopravců ŽESNAD.CZ. Na akci, která byla záměrně modelovaná jako diskuzní fórum, se před publikem u mikrofonu vystřídali ministr dopravy České republiky Martin Kupka, předseda Podvýboru pro dopravu Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny ČR Ondřej Lochman, či šéf Správy železnic Jiří Svoboda. K vidění zde byla téměř kompletní špička českého i slovenského železniční sektoru.

Číst více

Přetížením stávajících tratí hrozí Praze dopravní kolaps

Praha 3. prosince 2021 - Sdružení železničních nákladních dopravců (ŽESNAD.CZ) varuje před hrozbou zatížení jediného železničního nákladního průtahu v Praze novými linkami osobní dopravy, které chce zavést současné vedení Prahy. Reálně tak hrozí, že bude problém, jak se zásobováním Prahy po kolejích, tak především s tranzitem, a do hlavního města a jeho okolí tak bude proudit více nákladní dopravy po silnici.

Číst více

Česko potřebuje další dvoukolejný elektrifikovaný přechod do Německa

Zastavení provozu pro nákladní železniční dopravu přes hraniční přechod Děčín – Bad Schandau, kvůli vlivu extrémního počasí v minulém víkend ukázalo, že pro Českou republiku a její průmysl by měla být priorita rychlého postavení alternativní dvoukolejné elektrifikované tratě do Německa.

Číst více

Poplatky za OZE pro elektrickou trakci zrušeny

Poslaneckou sněmovnou dnes prošel pozměňovací návrh poslance Martina Kolovratníka (ANO), ve kterém byla kolejová doprava v elektrické trakci vyjmuta z povinnosti odvádět poplatek za OZE. Jedná se o velký úspěch ŽESNAD.CZ a vítězství celé kolejové dopravy, včetně MHD. Bezemisní dopravní prostředek tak nebude zatížen diskriminujícím poplatkem. Dopravci tak ušetří až 900 milionů korun ročně.

Číst více

3. Konference ŽESNAD.cz ve znamení ECTS a propustnosti dráhy

Ve Špindlerově Mlýně se v minulém týdnu uskutečnila již třetí konference nákladních železničních dopravců ŽESNAD.CZ. Na konferenci, která byla záměrně projektována více za účelem diskuze mezi účastníky a méně pro prezentace, nikdo neskrýval problémy a rizika, která všechny zúčastněné čekají. Panelové diskuze se účastnili i ředitelé významných institucí.

Číst více

Záchrana železniční tratě Plzeň – Chrást se nepodařila. Rozhodnutí předchozího vedení kraje již nelze změnit.

I přes nevoli současného krajského zastupitelstva, části stávajícího vedení SŽDC a přes snahu Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ, nebude do budoucna zachována stávající železniční trať v úseku Plzeň-Doubravka – Chrást. Rozhodlo tak předchozí vedení kraje. Poslední možnost změny osudu tratě byla v roce 2013. Železniční nákladní doprava tak přijde o část své kapacity. Na místě současné trati vznikne cyklostezka.

Číst více

Zachování dopravní kapacity železničního uzlu Brno je prioritou, tvrdí nákladní dopravci

Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ v souvislosti s dnešním zasedáním Řídícího výboru Železničního uzlu Brno upozorňuje na nutnost zachování dostatečné kapacity a propustnosti tratí. Při jakékoliv přestavbě uzlu je klíčové udržet tuto kapacitu pro celou brněnskou aglomeraci s ohledem na její budoucnost.

Číst více

V České republice chybí stovky kilometrů modernizovaných tratí pro nákladní i osobní železniční dopravu

Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ vzniklo za účelem zvýšení konkurenceschopnosti českých železničních dopravců jiným formám nákladní dopravy a nastavení lepších podmínek podnikání na české železnici.

Číst více

Výstavba jednokolejné elektrifikované trati Plzeň-Domažlice-Německo je špatné rozhodnutí, konstatuje ŽESNAD.CZ

Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ nesouhlasí se zvolením varianty 4e rekonstrukce železniční tratě směrem ke státním hranicím s Německem, na kterou v nedávné době vyhlásila SŽDC výběrové řízení pro zhotovení přípravné dokumentace včetně dokumentů pro posudek EIA.

Číst více

Železniční sdružení ŽESNAD bude bojovat za nákladní dopravu na železnici

Praha 20. května 2016 - Včerejším dnem bylo založeno profesní Sdružení železničních nákladních dopravců České republiky (ŽESNAD). Sdružení si klade za cíl pomoc při rozvoji železniční dopravy v České republice.

Číst více

Vzniká Železniční sdružení nákladních dopravců (ŽESNAD)

Praha - 29. března 2016 bylo v pražské Uhříněvsi dohodnuto založení otevřené asociace s pracovním názvem ŽESNAD. V sídle společnosti Metrans se na tom shodli zástupci všech významných nákladních železničních dopravců, operujících na síti SŽDC (Správa železniční dopravní cesty) v České republice.

Číst více


Členové sdruženíPředsednictvo

cargo
metrans


Řádní a zakládající členové

pkp


Přidružení členové

DBcargo
odos


Pozorovatelé právnické osoby

dbvitl


Pozorovatelé fyzické osobyŽESNAD Sdružení železničních nákladních
dopravců České republiky

Podleská 926/5
100 00 Praha 10

KONTAKT

+420 603 463 484info@zesnad.cz