O nás

2016

19.května 2016 byl v Průhonicích  založen profesní spolek Sdružení železničních nákladních dopravců České republiky se zkratkou ŽESNAD.CZ . Sdružení si klade za cíl pomoc při rozvoji železniční dopravy v České republice.

Zakládajícího shromáždění se zúčastnila většina rozhodujících železničních nákladních dopravců, působících na tratích celostátních a regionálních České republiky. Zakládajícím členem se tak stalo jak státní ČD Cargo, dceřinná společnost Českých drah, tak i soukromé společnosti AWT, METRANS Rail, UNIPETROL DOPRAVA, IDS CARGO, Rail Cargo Carrier – Czech Republic,  EP Cargo, LTE, RM LINES . samozřejmě přivítáme další členy, ať už v pozici řádných, přidružených  nebo pozorovatelů a podporovatelů sdružení.

Cílem našeho sdružení je stát se partnerem státním orgánům v oblasti nákladní železniční dopravy včetně odborné oponentury a aktivním prosazovatelem oprávněných požadavků dopravců v oblasti rozvoje nákladní železniční dopravy. 
 
Zakládající členové si zvolili pětičlenné předsednictvo. Členy předsednictva jsou právnické osoby, jednotliví železniční dopravci, které si do něho mohou jmenovat své zastupující  delegáty.  Prezidentem sdružení ŽESNAD.CZ byl pak v prvním období zvolen pan Jiří Samek za METRANS Rail, dále se stal 1. viceprezidentem  za ČD Cargo stal  pan Ivan Bednárik a viceprezidentkou za EP Cargo paní Jana Vládková  a výkonným ředitelem sdružení byl zvolen pan Oldřich Sládek ze společnosti Quenya.

2017

Vzhledem k onemocnění pana Jiřího Samka ho od května 2017 vystřídal v pozici zástupce prezidenta, společnosti METRANS Rail, pan Martin Hořínek. V květnu 2017 se konalo v Peci pod Sněžkou úspěšné  1. Výroční Shromáždění ŽESNAD.CZ a od 1.července 2017 posílil náš spolek i odborný specialista pan Jaroslav Tyle.

2018

K 18.5.2018 máme již 21 členů a 7 pracovních skupin, nejnověji PS Školství pod vedením pana Evžena Nečase a uskutečnila se druhá valná hromada a Konference ŽESNAD.CZ 2018, tentokrát v Hotelu Harmony ve Špindlerově Mlýně za účasti vedení SŽDC, správní rady SŽDC, dvou náměstků minisra dopravy a několika poslanců Sněmovny. přítomno bylo již 25 dopravců!  Bohužel nás ale v dubnu  opustil náš první prezident, pan Jiří Samek, který podlehl zákeřné nemoci.

2019 - současnost

Během zimy 2018/2019 jsme se docela dynamicky rozvíjeli, až nás to samotné překvapuje. Uskutečnilo se 5 společných pracovních jízd dopravců ŽESNAD.CZ a SŽDC v zážitkovém vlaku našeho člena KDS z Prahy do Dětenic. Cílem bylo osobně seznámit a prohloubit spolupráci dispečerů nákladních dopravců a CDP Praha a Přerov, což se nám jeví z hlediska vývoje bezpečnosti železniční dopravy víc než žádoucí. Jeden vlak byl určen pro vedoucí představitele dopravců a státních organizací včetně poslanců Sněmovny.

A to je další značná část naší činnosti – lobbing ve prospěch nákladní železniční dopravy. Ve spolupráci s Hospodářskou komorou, MD ČR a řadou poslanců napříč politickým spektrem jsme se rovněž opřeli do připomínkování důležitých zákonů, zejména Zákona o drahách. Ale samozřejmě nejen do něho.

Na jaře jsme uspořádali díky aktivitě PS Školství úspěšnou akci pro děti, studenty a   veřejnost v České Třebové „Budoucnost je na železnici“, z které si můžete v galerii prohlédnout řadu fotografií. Za hosty jsme měli například poslankyni Květu Matušovskou, hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického,GŘ SŽDC Jiřího Svobodu, předsedu dozorčí rady SŽDC Pavla Hrubeše a řadu vedoucích pracovníků našich členů.

Na konci května se uskutečnilo opět 3. Shromáždění a konference ŽESNAD.CZ ve Špindlerově Mlýně, kde jsme poprvé přistoupili k riskantní dramaturgii konference (téměř) bez powerpointu. Pod heslem – méně prezentací, více vášnivých diskuzí – probíhalo celé odpoledne, ze kterého nikdo neodešel. A že to bylo s vášnivými diskusemi…

V létě 2019 má ŽESNAD.CZ 28 členů.