Ze zářiového Železničáře 1956 jsme si před dvěma týdny přinesli text o tehdejších železnicích ve Španělsku. Dnes se podíváme na jiný článek, který čtenáři volnější formou přibližuje říční nákladní dopravu v tehdejším Československu, přesněji na Labi a Vltavě.

V textu je jako vždy v té době mnoho zajímavých věcí – zvláště z dnešního pohledu. Například jde o povzdech autora, že do Prahy se dnes (tedy v roce 1956) vozí po vodě jen polovina objemu uhlí proti době před devíti lety. Nebo popis přeprav po Labi mezi Kostelcem nad Labem a Kolínem.

Době vzniku ovšem odpovídá také to, že se z článku nedozvíme nic moc konkrétního, včetně lokalizace přiložených fotografií. Snad by se mohlo jednat o pražský holešovický přístav, ale to je pochopitelně jen spekulace. Vtipné přitom je, že v článku jsou jmenováni konkrétní zaměstanci, ale ani u nich se nedozvíme kde svou službu vykonávají.

Martin Boháč


































