Před devětašedesáti lety, v únoru 1957, vyšel v časopise Železničář poměrně rozsáhlý text Ing. Jindřicha Beka o tehdejší nadějné novince, turbínové lokomotivě.
V textu je popsána neurčitá, tehdy údajně vyvíjená sovětské turbínová lokomotiva, jejíž zajímavostí je, že měla být poháněna nejen spalováním mazutu, ale i uhlí. Otázkou ovšem je, zda přesně tato lokomotiva opravdu vznikla, každopádně informace k sovětským a ruským konstrukcím turbínových lokomotiv lze nalézt například zde.

Text ale obsahuje i další zajímavé informace, například uváděnou účinnost elektrické trakce 15 % při výrobě elektrické energie z uhlí (což je dáno především účinností tepelné elektrárny zhruba 35 %) a 55 % při výrobě z vodních sil. A také je zajímavé to, co text neobsahuje – jednak se v něm nedočteme vůbec nic o tehdy již vyvíjené československé turbínové lokomotiivě TL 659.0, a ani neobsahuje zmínku o turbínových lokomotivách severoamerické Union Pacific, což je v celosvětovém kontextu zřejmě jediný případ alespoň trochu úspěšného provozu této dnes již téměř zapomenuté trakce.

Turbínová lokomotiva Union Pacific v muzeu. Zdroj Wikipedia
Martin Boháč





















